Eksperyment zdalny

W dobie zagrożenia epidemicznego, które niestety bardzo nas dotknęło, pomocnym rozwiązaniem jest możliwość pracy zdalnej. Okazuje się, że doświadczenia fizyczne można również wykonywać zdalnie przy wykorzystaniu aparatury sterowanej na odległość. Wpisując w wyszukiwarce internetowej hasło eksperyment na odległość otrzymamy w odpowiedzi niewiele odnośników do stron WWW oferujących możliwość bezpośredniego wykonania doświadczenia. Raczej odnajdujemy sporą ilość interaktywnych stron poświęconych modelowaniu procesów i zjawisk fizycznych, zawierających zdjęcia układów doświadczalnych czy pokazujących na filmach wideo lub bezpośrednio z kamery wideo jak działa jakieś urządzenie.
Zdalne kontrolowanie przyrządów i korzystanie z unikalnej aparatury pomiarowej to niezaprzeczalna zaleta tego typu układów doświadczalnych. Nie tylko obserwujemy układ pomiarowy, ale aktywnie możemy zmieniać jego parametry i ustawienia korzystając z prostego interfejsu graficznego. Dzięki temu zbieramy dane pomiarowe, które następnie poddawane są opracowaniu. Zdalne oddziaływanie z układem za pośrednictwem Internetu uzupełnione o wrażenia dźwiękowe i obrazy wideo stwarza poczucie korzystania z prawdziwych przyrządów pomiarowych.
Dzięki zdalnemu dostępowi do aparatury mamy możliwość:

  • zapoznania się z nowoczesnymi technikami pomiarowymi stosowanymi w laboratoriach naukowych,
  • zapoznania się z metodyką wykonywania doświadczeń wspomaganych komputerem,
  • zmieniania określonych parametrów w doświadczeniu i badania jak zachowuje się cały układ,
  • zbierania i statystycznego opracowywania uzyskanych wyników,
  • porównywania uzyskanych wyników z modelami i opisem teoretycznym zjawiska.

Jedną z ciekawszych propozycji jest zestaw 18 doświadczeń z różnych działów fizyki dostępnych na stronie https://www.ises.info/index.php/en , gdzie w zakładce Remote laboratory można uruchomić wybrane doświadczenie, wykonać pomiary, a następnie opracować wyniki offline. Każdemu doświadczeniu towarzyszy opis zjawiska fizycznego, opis wykonania doświadczenia oraz opracowanie wyników. Zapraszam do wypróbowania możliwości jakie daje eksperyment na odległość.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *